דף הבית‏ > ‏חדשות‏ > ‏

סדנת סקראץ' - 24/4/13

בשבוע שעבר, ביום רביעי ה-24/4/13, ילדי חינוך ביתי הגיעו למרכז הבינתחומי הרצליה לסדנת סקראץ' מהנה ומאתגרת. במהלך הסדנא, הילדים נתבקשו להכין משחק מבוך, כאשר הם קיבלו הנחיות ספציפיות לגבי הכנת המבוך למשל: ליצור פריטים שונים לאורך המבוך שהשחקן צריך לאסוף ולקבל עליהן ניקוד. 

לאחר הסדנא, ראיינו את שרית, מנטורית בפרוייקט סקראץ' ישראל, לגבי הסדנא בה עזרה לילדים בפרוייקטים השונים. נהנית מהסדנא? ממה נהנית במיוחד?  

נהניתי מאוד בסדנא. אני נהנית מהעבודה עם הילדים. הם כל פעם מפתיעים אותי מחדש ביכולות שלהם, בחשיבה שלהם, ביצירתיות. לא כל הילדים באותה רמה, אז מעניין לראות איך כל אחד בונה את הפרויקט ביכולות שלו. יש גם שיתוף פעולה יפה בין הילדים, אלו המתקדמים יותר שמחים לעזור ולתת עצות לשכנים שלהם בכיתה. בנוסף, גם מעניין לראות את ההבדלים בין הבנים לבנות, כל אחד בוחר להשקיע יותר בפן אחר, בנות לרוב עוסקות יותר בעיצוב רקע, דמויות עדינות. בנים יותר לוקחים את הפרויקטים לכיוון משחקי מלחמה - אני רואה יותר דמויות דרקונים מכל דבר אחר :)


בתור מנטורית, כיצד התכוננת לסדנא?

ההכנה שלי לסדנא מתחילה אחרי קבלת המשימה מהצוות הדרכה. אני מנסה לבנות קוד מתאים שישרת את המטרה. ניסוי וטעייה, ממש כמו הילדים. אם אני נתקעת או מרגישה שיש דרך יותר טובה שעוד לא עליתי עליה, יש לרשותי צוות מצוין וותיק ששמח לתת מענה, אז אין קושי להגיע מוכנה לסדנא.


מה היו הדברים העיקריים שהילדים שאלו? איך עזרת להם?

השאלות של הילדים הן מגוונות, ולא בהכרח קשורות למשימה שהוגדרה. הם תמיד מראים רצון לפתח את הרעיון אז חלק שואלים על הוספת ניקוד, חלק על הוספת טקסט, והיתה גם שאלה על העלמת והחזרת דמויות שקיימות בתוך המבוך. אם מדובר על דבר שכבר נתקלתי בו, אני מכווינה את הילד לנקודת ההתחלה, על מנת שיחשוב לבד על ההמשך, נותנת רמז, ועונה במתכונת "אם אנחנו רוצים שמשהו יקרה, בו נחשוב איך להתחיל להגדיר..." אם לא נתקלתי עדיין בפתרון לשאלה שהילד שואל, אני מנסה לחפש יחד איתו את הכיוון, ואם אני מרגישה שזה מורכב ואני לא רוצה שיתאכזב מטעויות של הניסיונות אני נעזרת במדריך ותיק יותר.


מה לדעתך היה הכי מאתגר לילדים? 

הכי מאתגר לילדים זו שאלה מורכבת, כי כל אחד ברמה שלו, מאותגר אחרת. ילדים שמשחקים הרבה בבית, ונמצאים ברמה מתקדמת מאוד, לוקחים את הפרויקט תמיד צעד קדימה מיוזמתם. אם בשילוב דמויות שהם מורידים ברשת, אם בהוספת ניקוד למשחק ואף מתחילים פרויקט נוסף עוד באותה סדנא. ילדים שרק הצטרפו לפרויקט מאותגרים מהחשיבה על ההגדרות. בפרויקט המבוך, האתגר היה לשמור על הדמות במסגרת קירות המבוך ולהסתיר ולהציג דמויות כאשר אחת באה במגע עם אחרת. בנוסף, חלק מהאתגר זה להבין על איזו דמות מגדירים את הפעולה, הדמות של השחקן או הדמות הסטטית שנמצאת במבוך.
ומילות סיכום? :)


לסיכום, אני ממש נהנית בסדנאות. הילדים מקסימים ומוכיחים יכולות גבוהות שלא נופלות ממבוגרים מבחינת חשיבה לוגית.

אני נהנית לעבוד גם עם הצוות המסור שתמיד שמח לתת מענה ולעזור.

חינוך זה אחד הדברים הכי חשובים שצריך להשקיע בהם. הדור הזה יגדל ויעשה דברים טובים. הפרויקטים גם נותנים להם ביטחון עצמי, כי הם רואים שהם מסוגלים ליצור משחקים וסרטונים שעובדים טוב. הם גם גאים בהם ושמחים להציג אותם בכל הזדמנות.

אני שמחה להיות חלק מחווית הסקראץ', אני מאמינה שזה פרויקט גאוני ובאמת תורם לילדים תוך כדי יצירת עניין ופיתוח היצירתיות שלהם.

שרית, מנטורית בפרויקט סקראץ', ישראל.

Comments